Jak třídit odpad
Třídit odpad má vždy smysl. Zde neplatí naše veskrze české pořekadlo: Kdo nic nedělá, nic nezkazí. "Každý z nás vyhodí za rok asi 150 - 200 kg odpadů. Pokud však odpady už doma třídíte a dáváte je do barevných kontejnerů, umožníte tak recyklaci více než třetiny tohoto množství. Za rok tak můžete vytřídit až 30 kg papíru, 25 kg plastů, 15 kg skla." (www.jaktridit.cz)
Nechceme-li, aby se z naší země stala jedna velká popelnice, třiďme. Tak jak třídit?
- Kupte si domů vedle „smíšáku“ několik dalších košů – na plasty, na papír, na kartony či sklo
- Podívejte se v okolí svého bydliště, kde jsou kontejnery na tříděný odpad (jsou-li dále než vaše obvyklé popelnice, berte výlet za nimi jako zdravotní procházku)
- Pečlivě si všímejte informačních nálepek na kontejnerech, nevhazujte do nich, co tam nepatří (například do kontejneru na papír nevhazujte papír v igelitce! Setkávám se s tím velice často.)
Kam s ním?
O třídění panuje několik mýtů:
Před vhozením do kontejneru je třeba odstranit z PET lahve víčko a etiketu. ŠPATNĚ
PET láhve můžete do kontejneru vhazovat s etiketou i víčkem. Obojí bude při dalším zpracování odstraněno. PET láhve sešlápněte!!! Nesešlápnuté láhve jsou objemné a tím zdražují přepravu, komplikují manipulaci a recyklace se tak stává nákladnější.
Drobné znečištění obalů nevadí. Stačí tedy, když potravinu důkladně dojíte nebo z kelímku vyškrábete. Ideální je obal lehce vypláchnout například vodou po nádobí. Výjimkou jsou mastné obaly, ty je třeba pečlivě vymýt teplou vodou s přípravkem na mytí nádobí.
Svorky není třeba odstraňovat. Při dalším zpracování, takzvaným rozvlákněním, jsou odloučeny. Z papíru se stane hladká kaše a těžší části jako svorky a sponky klesnou ke dnu, odkud jsou vybírány magnetickou separací.
PVC do kontejneru na tříděný odpad nepatří!!! Komplikuje následné zpracování směsných plastů a energetické využití. PVC obsahuje chlor, při zahřátí tak mohou vznikat nebezpečné zplodiny. Tento druh plastu poznáte dle značky 3. Jedná se například o novodurové trubky či linoleum.
Stačí, když zbytky kosmetických přípravků jako jsou mýdla, šampony, krémy vylijete. Dočištěny budou při dalším zpracování.
Do kontejneru na papír můžete vhazovat obálky celé. Zpracovatelé mají zařízení a s fóliovými okénky si poradí za vás.
Do modrého kontejneru vhazujte skartovaný papír stejně jako každý jiný papír, který není mokrý, mastný nebo jinak znečištěný. Tím se myslí i biologické nečistoty.
Na každém kontejneru je nápis, že je třeba nápojový kartón před vhozením stlačit. Otvor v kontejneru je speciálně konstruovaný pouze pro stlačený kartón. Jen tak je možné do třídící nádoby sesbírat větší množství kartónů a zároveň je tak snížena možnost vhazovat odpad, který do tohoto kontejneru nepatří!
Pokud ve vaší obci probíhá sběr nápojových kartónů, prázdný kartón pouze vypláchněte vodou, stlačte a i s víčkem odhoďte do kontejneru nebo oranžového pytle, který je ve vaší obci pro tento odpad určen.
Informační nálepky (doporučuji vytisknout a vylepit na ledničku)
Zdroj: www.jaktridit.cz , www.ekokom.cz
Roman - Staré fotografie